Thread Contributor: MalyJa[Artykuł] Globalne ocieplenie klimatu

Napisany przez MalyJa

#1
[Obrazek: image.jpeg.e3667755855ca11f6a815a50a9fe17ec.jpeg]
[Obrazek: 33448245_33448255.jpg?itok=uTloPntF]

Globalne ocieplenie to zjawisko obserwowane przez naukowców od połowy XX wieku. Jest średnim podwyższeniem temperatury w atmosferze przy powierzchni ziemi i oceanów, obniżeniem temperatury stratosfery oraz przewidywane ocieplenie w przyszłości, wynikające z zaburzeń radiacyjnych na Ziemi.

Nasz klimat zmienia się niewątpliwie  na gorsze przez działania człowieka, takie jak spalanie paliw kopalnianych (węgla, ropy, gazu). Od początku ery przemysłowej poziom CO2 wzrósł o 35%, a średnia temperatura o ok. 0,7°C.

Od 2018 roku wiemy, że to co myśleliśmy wcześniej o wzroście średniej temperatury ocieplenia do 2°C, które miało być dla ludzkości bezpieczną granicą, ma się nijak do rzeczywistości.
Zmiany klimatu jakie postępują na naszych oczach są realnym zagrożeniem dla organizmów zamieszkujących naszą planetę. Skutki zmian klimatu są już w tym momencie odczuwalne na całym świecie. Według specjalnego raportu Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatu przy wzroście średniej globalnej temperatury do  2°C możemy spodziewać się gwałtownych zmian przejawiających się w częstszych burzach, powodziach, falach upałów, suszy, wichur, pożarów, gwałtownych uderzeń mrozu, czy też podnoszenie poziomu wód mórz i oceanów, a co za tym idzie straty ekonomiczne, migracje klimatyczne, łatwiejsze rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, a nawet wzmożenie sporów politycznych. Ofiarami podnoszenia się wód oceanów są mieszkańcy wyspy Tegua na Pacyfiku, których domy zostały zalane przez ocean, a oni sami musieli uciekać i porzucić swoje domy, co uczyniło ich pierwszymi oficjalnymi uchodźcami klimatycznymi. Wzrost średniej globalnej temperatury zagraża 1/3 ekosystemów na Ziemi, a tym samym przetrwaniu wielu gatunków, takich jak niedźwiedzie polarne, koralowce rafotwórcze, czy też populacji ryb.

 
Naukowe czasopismo Nature opublikowało kolejne doniesienie, z którego wynika, że na skutek szybszego niż zakładano wzrostu emisji dwutlenku węgla i spadku emisji dwutlenku siarki i naturalnych cykli klimatycznych, przekroczenie progu ocieplenia o 1,5°C  może nastąpić w okolicach 2030 roku, a o 2°C do około 2045 roku. ONZ twierdzi, że mamy 12 lat by się opamiętać i zapobiec katastrofie.
#2
Artykuł jest bardzo dobry , tematyczny , na czasie Puść Oczko
Złóż podanie na redaktora , nie musisz stosować się do wzoru skoro go nie ma :P
Zgłoś się do Moderatorów , bądź Królów naszej sieci i powodzenia Uśmieszek
#3
TEMAT ZOSTAJE ZAMKNIĘTY
JEŻELI SIE Z TYM NIE ZGADZASZ ZGŁOŚ TEN POST, A ADMINISTRACJA FORUM ROZPATRZY GO PONOWNIE
POZDRAWIAMY EKIPA CS-KORONA.PL
[Obrazek: 76561198178559259.png]